fbpx

Pomoc pre vás

V živote každého z nás môžu nastať situácie kedy bude potrebovať  pomoc iných. Pokiaľ je človek a aj jeho rodina zdravá, nikdy nepomyslí nato ako žijú ľudia, ktorí mali menej šťastia. Nikto z nás neráta s tým, že sa jeho život môže zo dňa na deň zmeniť. Nikto nerozmýšľa nad tým ako by žil, čo všetko by musel obetovať, keby do jeho života prišla vážna choroba. Človek v takejto chvíli nerozmýšľa, že príde o prácu, príjem. V tej chvíli je pre vás najdôležitejšie iba to aby ste prežili, aby prežilo vaše dieťa. Človek proste zapne autopilota a žije ako vie.

Presne do takejto situácie sa dostala aj naša rodina keď Adam ochorel. A práve vtedy sme boli veľmi vďačný za pomoc, nielen od našich kamarátov, rodiny a známych. Pomáhali nám aj úplne cudzí ľudia, ktorým osud našej rodiny a nášho syna nebol ľahostajný.

Keď Adam ochorel, bola som na rodičovskej dovolenke s mladším synom Matúškom, môj mesačný príjem bol cca 200€.  Keďže počas dňa som bola s Adamom v nemocnici, Matúško ostal doma s tatinom. Dovolenka, náhradné voľno sa nášmu tatinovi vyčerpali veľmi rýchlo a Matuško musel ísť do súkromnej škôlky. Okrem toho, že to znášal veľmi ťažko , finančne to bola dosť vysoká čiastka s ktorou sme ako rodina nepočítali. Plus k tomu hypotéka, účty za lieky a vitamíny pre Adama, ktoré za týždeň boli niekedy aj 50€. K tomu moje každodenné dochádzanie do nemocnice, keďže doma zostalo bábätko s tatinom, ktorý musel naspäť do práce.

Neskôr to boli rehabilitácie na ktoré sme do súkromného centra dochádzali niekoľkokrát do týždňa. My sme to zvládli najmä vďaka nášmu tatinovi ale taktiež nám veľmi pomohli aj naši kamaráti, rodina, známy.

Pokiaľ si myslíte, že vám počas vážnej choroby , vo vašej ťažkej situácii pomôže štát, tak s  tým vôbec nepočítajte.

Ako som už spomínala vyššie našťastie je mnoho dobrých ľudí, ktorí prostredníctvom rôznych organizácií pomáhajú ľuďom ako my v ich neľahkej situácii.

Nám ako prvý , už dva týždne od stanovenia diagnózy začal pomáhať Dobrý anjel. Okamžite sme od nich začali dostávať finančnú pomoc. Nemuseli sme preto urobiť vôbec nič, nikam chodiť, oslovili nás priamo v nemocnici cez sociálnu pracovníčku. Pomohla nám vypísať papiere, odoslala ich do Dobrého anjela.  Počas celej liečby sme dostávali každý mesiac čiastku, ktorá nám naozaj veľmi pomohla. A preto hneď ako sme sa z toho všetkého vyhrabali, stali sme sa aj my dobrými anjelmi a prispievame každý mesiac už viac ako 3 roky.

Žijú medzi nami dobrí ľudia my ich voláme dobrí anjeli

Neskôr, počas pobytu v nemocnici sme spoznali množstvo ďalších organizácií, ktoré taktiež aktívne pomáhajú ťažko chorým deťom a pomohli aj nám. Mnohí ľudia z nich sú doteraz našimi priateľmi a sme v častom kontakte.

Mali sme tú česť spoznať množstvo úžasných žien s veľkým srdcom a neraz ťažkým osudom.

Žanetka

Ivanka

Zuzka

Anička

Preto im patrí veľká vďaka za to, čo robia pre iných
„Sú to tí čo vám určite pomôžu“

Žanetka (Pod krídlami Dominiky) – žena s obrovským srdcom, ktorá napriek svojmu osudu dokáže pomáhať rodinám, ktoré sa ocitli v situácii z ktorej už niet východiska. Okrem toho, že  pravidelne zabezpečuje odvoz  detičiek v liečbe, do nemocnice a späť, aby nemuseli chodiť sanitkou alebo nedajbože autobusom , pomáha najmä detičkám ale aj ich rodinám počas ich posledných dní.

Ivanka ( Deťom z lásky) – mamina, ktorá absolvovala so svojím synčekom onkologickú liečbu a stále aktívne pomáha detičkám, ktoré sa liečia na detskej onkológii. Pomoc s vždy potrebnou drogériou, potravinami, hračkami, školskými potrebami. Okrem toho zabezpečuje pre detičky v domácej liečbe čističky vzduchu, ktoré sú naozaj veľmi potrebné aby eliminovali  komplikácie počas liečby.

Zuzka (Pomáhame s úsmevom) – pomáha najmä detičkám, ktoré musia podstúpiť transplantáciu. V rámci svojej organizácie otvorili obývačku pre deti a ich rodičov na Kramároch, kde sa môžu stretávať so svojimi príbuznými mimo oddelenia. Taktiež rodičia tu môžu relaxovať, počas pobytu ich detičiek v sterilných boxoch. Pre deti z onkológie robia tvorivé dielne , organizujú koncerty, rôzne vystúpenia a  besedy pre rodičov.

Anička  (Nádej na život) – s ňou sme absolvovali po liečbe tábor v Chorvátsku. Pre Adama a aj pre všetky ostatné deti  to bol nezabudnuteľný zážitok. Okrem týchto pobytov, ktoré organizuje už niekoľko rokov pre deti zo všetkých onkológií na Slovensku, spoločne s deťmi pravidelne navštevuje rôzne divadelné predstavenia,  koncerty a výstavy.

Deťom s rakovinou – spoločenstvo rodičov, ktorí si taktiež prešli so svojimi deťmi liečbou na onkológii. Je to skupina rodičov, ktorí sa liečili na onkológii práve v tom istom čase ako my. Väčšinu z nich osobne poznáme, zdieľali sme s nimi rovnaké izby a rovnaké trápenia. Počas našej liečby a ešte aj  krátko po nej  aj vďaka nim bolo kompletne zrekonštruované celé oddelenie detskej onkológie malých a j veľkých detí. Vytvorili spolu s pomocou ďalších sponzorov dennú kliniku pre onkologicky choré detičky aby nemuseli ležať v nemocnici počas celej liečby ale môžu dochádzať na chemoterapiu denne, ak to ich stav dovoľuje.  Okrem toho každoročne organizujú konferenciu pre všetky vyliečené deti, kde sa môžu deti zabaviť a rodičia dozvedieť množstvo zaujímavostí.

Bátor Tábor – táto medzinárodná organizácia robí tábory pre deti a taktiež pobyty pre rodiny s menšími detičkami, ktoré do tábora ešte nemôžu. V tomto tábore sme boli trikrát a bol to najlepší tábor aký sme mali možnosť zažiť. Škoda, že každé dieťa má možnosť ísť do tohto tábora iba trikrát. Adam by tam chodil každý rok a to má už 15 rokov.

To množstvo aktivít, ktoré majú deti možnosť absolvovať, nezažijete nikde inde. Nič pre nich nie je nemožné. Adama vytiahli na invalidnom vozíku so zlomenou nohou aj na lanovú dráhu. Počas celého pobytu je v areáli tábora zdravotnícky personál, ktorý je nonstop k dispozícii. Do tohto tábora môžu detičky ísť už aj počas aktívnej liečby.

Liga proti rakovine – organizácia, ktorá  taktiež pripravuje detské tábory pre deti po onkologickej liečbe a aj ich súrodencov. Taktiež  organizujú pobyty pre dospelých  onkologických pacientov. Na viacerých miestach Slovenska má centrá pomoci pre onkologických pacientov, nielen detských ale samozrejme aj dospelých, prevádzkuje telefonickú onko-poradňu, v mnohých mestách máte vďaka nich možnosť konzultácií so psychológmi. Je to presne tá organizácia, ktorá každoročne oranizuje deňa narcisov.

Zdieľať

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go top