fbpx

Strava

Absolútne najzásadnejšia a najdôležitejšia vec v mojom rebríčku. Preto má najväčšiu prioritu a je na 1. mieste mojich 5 zásad pre zdravý život. A prečo práve strava ? Lebo ak telo očistíme ale opäť ho naplníme nezdravou stravou tj toxínmi vráti vám to. Tajomstvo dobrého zdravia a dlhovekosti spočíva v schopnosti organizmu neutralizovať a odstrániť kyslé odpady. Postupom veku zvlášť okolo 45. roku stráca naše telo schopnosť odstraňovať kyslé odpady, ktoré vytvára pri metabolizme a pri regenerácii buniek. Pozostatky sa hromadia v rôznych častiach tela a telo sa okysluje. Hromadenie kyslého odpadu spôsobuje, že sa okysľujú vnútorné tekutiny a hlavne – KRV. Každá choroba, či už je to nádcha alebo rakovina, sa začína rozvíjať vtedy, keď sa už telo nedokáže vyrovnať s nahromadeným kyslím odpadom. Pokiaľ vám krv nedokáže vynášať bunkový odpad z tela spolu s toxínmi, pokiaľ neprúdia živiny a  kyslík do všetkých častí vášho tela a srdce sa namáha hrozí vášmu telu kolaps. Telo nám cez choroby ukazuje ako na tom sme a vlastne čo robíme zle. A tou je poväčšine strava. Dobrou správou však pre vás je, že častou konzumáciou zeleniny, ovocia a čerstvej ovocnej šťavy sa v tele obnoví alkalická rovnováha a zníži sa kyslosť v organizme.

Ak nemáte tú správnu stravu nevyhnete sa chorobám, ktoré majú u nás aj vo svete najväčšiu úmrtnosť. Ľudia umierajú na nevedomosť a potom na to, že nie su ochotní zmeniť svoj životný štýl a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Viete o tom, že dnes už ľudia neumierajú na starobu – opotrebovanie tela ale na choroby ? Tu je rebríček najčastejších chorôb ktoré zapríčiňujú najväčšiu úmrtnosť ľudí :

Ktoré sú to :

  1. Ochorenie srdca
  2. Rakovina
  3. Chronické ochorenia dolných dýchacích ciest
  4. Nehody alebo neúmyselné zranenia
  5. Alzheimerova choroba
  6. Diabetes
  7. Chrípka a pneumónia
  8. Zlyhanie obličiek

Pre nás teda zásadná vec je, že prakticky všetky choroby sú zapríčinené našou zlou stravou. Jednoduchá rovnica pre vás je – pokiaľ máte prekyslený organizmus budete chorý. Preto je dôležité tomu predchádzať a vyvarovať sa práve potravinám, ktoré sú kyselinotvorné.

Kyselinotvorné potraviny sú napríklad: mäso, výrobky z bielej múky, cukrárenské výrobky, ryby, mliečne výrobky, čaj, káva, morské plody, sterilizované šťavy, vajíčka. Naopak kyselinoväzné je prakticky úplne všetko ovocie, zelenina a neperlivá voda. Pre porovnanie vyberám tie najväčšie rozdiely veĺmi zdravé – čierna redkovka so šupkou  – kyselinoväznosť 39,4 a opačný príklad veľmi nezdravé vaječný žĺtok – kyselinotvornosť 51,83. Pýtate sa teda čo mám jesť keď všetko je prakticky nezdravé ? Presne túto otázku som si položil aj ja keď som sa dozvedel čo všetko nám škodí. My vám ponúkneme dobré recepty a rady v našej rubrike recepty, ktoré sme si vyskúšali, ktoré si pripravujeme a najčastejšie  používáme.

A preto nech je strava a jedlo pre vás tím čo už povedali múdri ľudia :

„ Nech je vaša strava liekom a váš liek stravou.“

„Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.“

Pitný režim

Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou stravovania je aj pitný režim. Voda je základom života. Žiadna forma života bez vody nie je možná. Preto je voda a pitný režim veľmi dôležitý pre náš život a organizmus.

Voda je najdôležitejšia tekutina, bez ktorej by sme neexistovali. Veľmi dôležitá a zásadná vec je : čo pijeme a koľko pijeme. Viete o tom, že ľudský organizmus sa skladá z 70% vody ? Voda tvorí 2/3 nášho ľudského organizmu. Vedeli ste, že by sme mali zhruba vypiť 1,5-2,5 litre čistej vody denne ( dospelý človek ) ? Pozn. Pri športovaní alebo väčšej fyzickej námahe a v lete samozrejme viac. Pokiaľ nepijeme dostatočné množstvo tekutín  dehydrujeme náš organizmus a môžeme si tak zbytočne spôsobiť zdravotné problémy. Preto je dôležité tekutiny v priebehu dňa správne dopĺňať. Pokiaľ ste vegetarián alebo vegán a jete veľa zeleniny a ovocia, tak dopĺňate vodu priamo aj z nich. Dôležité je vedieť, že hocijaká sladká malinovka, víno, pivo, káva nie su tekutiny, ktoré sa považujú za vodu. Najdôležitejšou súčasťou nášho organizmu je krv. Krv tvorí z 90% voda. Úlohou krvi je prenášať výživné látky a kyslík do celého tela a taktiež úlohou krvi je aj odstraňovať bunkový odpad a oxid uhličitý z tela von. Dostatočný prísun vody je kľúčovým predpokladom pre odkyslenie tela. Stárnutím sa znižuje množstvo vody v našom tele ( zhruba u 70.r človeka zostáva už iba cca 55-60% vody z pôvodného množstva.) Klesaním množstva vody sa spomaľuje náš metabolizmus a zhoršuje sa krvný obeh a zásobovanie výživnými látkami. Naše zdravie je priamo závislé na množstve a type vody, ktorú pijeme.

Zaujímavosť : Počas posledních 30 rokov svet bol fascinovaný vysokým ukazovateľom zdravia obyvateľstva v Japonsku a v Južnej Kórei. V Japonsku pije každá 5. rodina ionizovanú vodu denne. Tieto krajiny potvrdzujú ionizovanú vodu ako liek na množstvo ochorení. Preto majú rad nemocníc kde ionizovaná, zásaditá a kyslá voda s antibakteriálnymi vlastnosťami sa úspešne používa a nahrádza tak antibiotiká a lieky.

Ionizovaná voda odstráni kyslý odpad efektívnejšie ako bežná voda. Voda sa ionizuje tak, že prejde cez ňu elektrický prúd. Denno denným pitím ionizovanej vody si doslova predlžujete život. Ionizovaná voda môže byť zásaditá ( živá ) alebo kyslá ( mŕtva ). Obidve vody sa vyrábajú pomocou ionizátoru. Kyslá voda je antibakteriálna a živá voda je antioxidačná. Mŕtva a živá voda sú nápravnými prostriedkami proti viac ako 70-tim ochoreniam. No a aby toho nebolo málo môže byť ešte aj tzv strieborná voda – vyrábaná pomocou striebra. Tá má vďaka striebru antimikrobiálne vlastnosti a odstraňuje baktérie, vírusy ale aj toxiny. Preto pre zjednodušenie je dôležité vedieť, že by ste mali piť ionizovanú vodu :

Živú (zásaditú) vodu pite denno denne, aby ste predchádzali všetkým ochoreniam.

Mŕtvu ( kyslú ) vodu pite krátkodobo cca 3-5 dní pokiaľ už ste ochoreli. Pije sa v malých množstvách 100-150 ml , 2-3x denne a dokáže ničiť všetky baktérie v tele (angína, salmonela…) a rôzne kožné ochorenia ( prikladaním vody.) Kedže má antibakteriálne účinky môže sa používať na dezinfekciu, umývanie podláh ale aj na zalievanie kvetín.

Stiebornú vodu pite 1-1,5 l denne aj po dlhšiu dobu. Pozn. Všetky vody živá, mŕtva, strieborná sa vyrábaju pomocou ionizátora.

A ešte jedna veľmi dôležitá vec. Vodu pite minimálne 30 min pred jedlom ( jedlo nikdy nezapíjajte vodou alebo inou tekutinou ) alebo 2 hodiny po ňom. Najlepšie je začať váš deň tak, že keď sa prebudíte dáte si pohár cca 2dc čistej vody (dobré je ho mať vždy pri posteli) a ešte si poležte tak 10 min v posteli. Takýmto spôsobom sa vám dobre rozprúdi krv a vy ste tak správne vykročili do nového dňa.

Prístroj na výrobu ionizovanej vody nájdete v našich produktoch.

Go top