fbpx

MEDITÁCIA

Dnešný moderný spôsob života je veľmi náročný. Ľudia sú často vyčerpaný z práce, zo vzťahov, pociťujú často stres a frustráciu. Preto je veľmi dôležité vedieť vypnúť a presne to nám umožňuje meditácia. Pár minút denne nám pomôže nájsť vnútorný pokoj, dá nás do pohody, vyčistí myseľ.Negatívne myšlienky nebudeme už vidieť tak čierne a pomôže nám pozitívne naladiť svoju myseľ.Na meditáciu vám stačí pár minút denne, nepotrebujete k tomu nič, len ticho alebo relaxačnú hudbu. Ja napríklad najradšej meditujem v lese. Sám so sebou, len so svojimi myšlienkami. Zrelaxujem a domou prídem ako úplne iný človek. Príroda vám dodá strašne veľa energie.

Pár rád ako začať:

 1. Na začiatok vám stačí pár minút za týždeň. Postupne pridávame viac minút. 
 2. Keď už sa rozhodnete urobiť niečo pre seba, treba to dodržať. Niekedy je ľahké povedať, ale už ťažšie urobiť a vydržať. Preto si treba určiť čas, ktorý dodržíš. 
 3. Meditovať môžeš naozaj kdekoľvek, takže výhovorky, že nemáš kde neobstojí. Meditovať sa dá v posteli, v kuchyni, alebo kľudne aj na lavičke v parku alebo v lese.
 4. Keď si nájdeš najvhodnejšiu polohu, zhlboka dýchaj a sústreď sa nato čo cítiš. Akékoľvek pocity, ktoré budeš cítiť sú v poriadku.
 5. Na začiatku sa ti môže stať, že ti myšlienky zablúdia a ty sa nebudeš vedieť poriadne sústrediť. Chce to len prax, časom sa to naučíš a myšlienky dokážeš usmerniť.
 6. Možno zo začiatku si nebudeš istý či to robíš správne, neexistuje žiadny super návod. Stačí byť len šťastný , tak to je správne.
 7. Veľa ľudí si myslí, že pri meditácii sú myšlienky zakázané, nie je to tak. Ide skôr o koncentrovanie mysle a schopnosť sústrediť sa.

JOGA

Jedným zo spôsobov meditácie je joga. Obľúbené je najmä cvičenie piatich tibeťanov. Ide o cca 15minútovú zostavu, vhodnú aj pre úplných začiatočníkov. Určite odporúčame aspoň na začiatku vyhľadať niekoho, kto sa joge rozumie a naučí vás zopár trikov ako ju cvičiť správne. Odporúča sa praktizovať ju ráno, načerpáte tak dostatok energie na celý deň. Mnohí ľudia potvrdzujú, že pri pravidelnom cvičení sa im zlepšila cirkulácia krvi v organizme, odstránili si ňou bolesti chrbta či hlavy, zlepšila sa ich vitalita a cítili sa oveľa mladšie.Kedže ide o určitý spôsob meditácie, joga vám dodá kopec pozitívnej energie, uľahčí vám zvládať ľahšie stresové situácie.

Päť Tibeťanov. Ako na to.

Prvý Tibeťan – otočka

Prvý cvik spočíva v otáčaní sa okolo svojej osi. Východisková pozícia je v stoji s miene rozkročenými nohami a upaženými rukami. Kým začnete cvičiť vyskúšajte si, na ktorú stranu je vám príjemnejšie sa točiť. Dlaň tej ruky, za ktorou sa točíme smeruje vždy dole. Jedna noha ostáva stále na zemi, druhou si pomáhate pri otáčaní.Keď s cvičením začínate alebo mávate závrate, točte sa pomaly. Nejde o preteky ani o rýchlosť. Podstatné je, aby ste sa pri Tibeťanoch cítili príjemne. Dobré je tiež zamerať sa na jeden bod a očami ho pri otáčaní fixovať. Nebude sa vám toľko točiť hlava.Toto prvé cvičenie Vám pomôže pri hľadaní rovnováhy (v doslovnom aj prenesenom zmysle slova), tiež uvoľňuje pocity radosti a šťastia a prispieva k pozitívnemu mysleniu.

Druhý Tibeťan – zdvíhanie nôh

Pri druhom cvičení akoby sme simulovali robenie známych „brušákov“. Päť Tibeťanov však neradíme medzi posilňovacie cvičenia (i keď jeho pozitívom je posilnenie chrbtových a brušných svalov), ide nám o stimulovanie toku energií cez tzv. čakry. Platí to aj pre ostatné štyri cviky. Základná pozícia je v ľahu na chrbte. Nohy sú vystreté s členkami pri sebe, ruky pripažené s dlaňami smerujúcimi nadol. Nasleduje jednoduchý pohyb kedy s hlbokým nádychom zároveň zdvíhate napnuté nohy do približne 90°uhla a hlavu tlačíte smerom k hrudníku. Chrbát tvorí oporu a zostáva stále na zemi. V pomalým výdychom spúšťate nohy aj hlavu späť na zem a uvoľníte sa. Pri správnom vykonávaní cviku prichádza k lepšiemu prekrveniu mozgu a k posilneniu imunitného systému.

Tretí Tibeťan – záklon

Pri treťom Tibeťanovi popri vyrovnávaní čakier precvičujeme aj svoju ohybnosť (naťahujeme najmä krk, ramená a hrudník). Cvik totiž spočíva v čo najhlbšom záklone.Východisková pozícia vyzerá nasledovne. Kľakneme si na kolená a ruky si položíme na stehná tesne pod zadok. Hlavu môžeme predkloniť. S nádychom sa prehneme čo najviac dozadu. Celá horná časť tela vrátane hlavy sa maximálne zakloní. Je dôležité, aby ruky zostali vystreté a prsty na nohách boli dobre zapreté do podložky. S výdychom sa vrátime do uvoľnenej polohy. Zatvorené oči a hlboké dýchanie napomôžu relaxácii. Tento cvik výborne účinkuje na prekrvenie obličiek, napomáha koncentrácii a rozvíjaniu kreativity.

Štvrtý Tibeťan – obrátené „U“ alebo most

So štvrtým cvikom sa náročnosť trocha zvyšuje. Ale žiaden strach, zvládnete to. Začíname z polohy v sede s nohami vystretými pred sebou a rukami (dlaňami nadol) opretými o podložku vedľa seba. Cieľom je vytvoriť obrátené písmeno „U“. Teda chceme, aby celý trup bol vo vzduchu rovnobežne s podlahou. Ruky a nohy (od kolien dole) tvoria s podložkou priamy uhol. Zhlboka sa nadýchneme, zakloníme hlavu, zdvíhame zadok a pomocou pokrčených kolien sme zrazu urobili akoby gymnastický mostík, ibaže nie prehnutý. V tejto polohe na niekoľko sekúnd zotrváme so zadržaným dychom. S výdychom potom uvoľníme svaly a vrátime sa do sedu.Okrem posilňovania a vyrovnávania chrbtice je tento cvik účinný pri lepšej aktivácii trávenia a vylučovania.

Piaty Tibeťan – obrátené „V“ alebo strieška

Posledný cvik pochádzajúci od tibetských mníchov je známy ako obrátené písmeno „V“. Začínate v netypickej polohe, ktorú najrýchlejšie zaujmete z ľahu na bruchu. Jednoducho sa zdvihnete na rukách a prstami na nohách sa zapriete do podložky. Hlava je čo najviac zaklonená. „V“ alebo strechu vytvoríte keď popri hlbokom nádychu vytlačíte boky čo najvyššie a hlavu zatlačíte čo najviac k hrudníku. Chvíľku vydržte a následne vydýchnite pri návrate do pôvodnej polohy.Tento Tibeťan, pri ktorom údajne ide o spojenie neba a zeme má zároveň spájať myseľ s nervami a odpudzovať negatívne.

Päť Tibeťanov – dôležité rady k cvičeniu

 • Kým začnete venujte niekoľko minút rozcvičke. Krátky strečing, ktorým si ponaťahujete a zahrejete svaly by mal byť pravidlom.
 • Je dobré začínať s maximálne piatimi opakovaniami jednotlivých cvikov a postupne sa dostať na 21. Viac sa neodporúča.
 • Veľmi dôležité je dýchanie. Malo by byť pomalé a hlboké.  Aby sa vaša námaha neminula účinku, pri každom nádychu stiahnite hrádzu/konečník. Pri výdychu uvoľnite.
 • Cvičte s predstavou čakier a energie, ktorá vami prechádza. Tam je to tajomstvo prečo je toto cvičenie pre mnohých silným životabudičom.
 • Tempo je individuálne. Na internete nájdete množstvo inštruktážnych videí a v každom majú cvičenci iné tempo. Zvoľte si to vaše a pri cvičení relaxujte.
 • Necvičte cez bolesť. Ak sa na niektorý cvik na začiatku necítite je to úplne v poriadku.Postupne sa k nemu dostanete.
Go top