fbpx

LIEČEBNÉ HLADOVANIE

Niekto to môže volat Detox niekto Očista a niekto Liečebné hladovanie. Keď sa pozriete na prírodu pokiaľ do nej človek zasahuje príroda zareaguje či už prírodnou katastrofou – výchricami, búrkami, zmenou počasia a celkovou zmenou klímy…

„Príroda tak robí svoju očistu“

Pokiaľ ste aj vy chorý musíte tak isto urobiť očistu vášho organizmu. Robí sa to pomocou detoxu – pôstami. Vaše telo musíte zbaviť všetkého odpadu a toxínov, ktoré ste za váš život doň nahromadili. Ak dovolíte vášmu telu naplniť ho odpadom hrozí vám kolaps. Preto je dôležité kedy je zmenu treba začať. Je to relatívne a individuálne ale mali by ste sa mať na pozore už pri 35-40 roku vášho života. Pokiaľ ste už vážne chorý nesmiete čakať na nič. Pokiaľ nebudete telo pravidelne čistiť postupom času budú pribúdať stále vačšie a vačšie problémy. Vedecky bolo dokázané, že v ľudskom organizme sa do 40. roku života nahromadí až 10 kg zbytočných, nebezpečných a jedovatých látok.Vaše telo vám bude dávať cez vaše zdravotné problémy stále viac a viac najavo ako na tom ste a že je najvyšší čas s tým niečo začať robiť. Preto je potrebné pokiaľ ste chorý začasť s detoxom a očistou ihneď.

 

LIEČEBNÉ HLADOVANIE , OČISTA ALEBO DETOX AKO NA TO :

Vašu očistu možete na začiatok začať (aby ste si zvykli) veľmi postupne. Znamená to, že vášmu organizmu dáte čas na jeho regeneráciu a oddych aby sa mohlo venovať vyplavovaniu vašich nečistôt a nánosov z tela.

  1. Krok – 16 hodinový pôst

Najjednoduchší spôsob je 16 hodinový pôst – hladovka. Príklad : Ak sa posledný krát najete o 16h ďalšie jedlo si dáte najskôr o 8h na druhý deň. Takto urobíte váš prvý krok k vašej očiste. Je to ten najjednoduchší spôsob a aj najmenej náročný, ktorý môžete praktizovať prakticky stále a dlhodobo. Počas pôstu :  žiaden alkohol, žiadne sladké šťavy, káva len čistá voda. Keďže väčšinu pôstu prespíte tento spôsob je veľmi jednoduchý a bez akýchkoľvek problémov. Určite neurobte to, že večer pred spaním sa poriadne najete aby ste vydržali. Preto som zvolil ten čas okolo 16h ale je to individuálne  kedy si čas zvolíte.

  1. Krok – celodenný 24 hodinový pôst

Pokiaľ ste si zvykli a nerobí vám problém 16 hodinový pôst pridajte neskôr celodenný 24 hodinový pôst. Tzn. posledné jedlo si dáte príklad o 15h v pondelok a ďalšie prvé jedlo až v utorok o 15h. Dôležité : Po pôste žiadne ťažké jedlo (mäso a podobne) a žiadne mega porcie jedla (všetko voľte veľmi striedmo). Voľte jednochušie jedlá (šaláty, ovocie) Počas pôstu : žiaden alkohol, fajčenie, žiadne sladké štavy, káva len čistá voda a bylinkové čaje. Čím viac vody tým lepšie – budú sa z vás lepšie vyplavovať nečistoty.

Ako to bude prebiehať : počas dňa najmä k obedu budete mať hlad, pridá sa malátnosť a u niekoho aj migréna (najmä u žien). Vaše pohyby budú spomalené a pridá sa chlad a budete cítiť zimu. Ak budete mať extrémnu krízu urobte toto : pohár teplej vody 3-5 dc do neho si z polky citrónu dajte citrónovú štavu a polievkovú lyžicu medu – doslova sa z toho najete uvidíte.

Poznámka : Ak chcete váš pôst viac vyšperkovať robte ho keď je NOV alebo SPLN vaše telo sa bude viac čistiť ako po iné dni a aj úbytok vašej váhy bude väčší. Takýto očistný deň zaraďte do vášho života aspoň 1x do týždňa.

  1. Krok – 3 dňový pôst

Veľmi príjemný jednoduchý ľahko zvádnutelný pokiaľ ste si nacvičili 1 dňový pôst je 3 dňový pôst. Je to totiž vaša príprava na velký detox a očistu. Tretí deň budete mať samozrejme pocit hladu ale inak nič extra. Všetko prebieha zhruba tak ako keď robíte 24-hodinový pôst. Nábeh na jedlo doporučujem v pohode normálnu stravu urobil som to viac krát ale bacha trochu to preženiete prejete sa a príde vám sakra zle.

  1.  Krok – 21 dňový pôst

Pokiaľ už viete vydržať 16 hodín alebo 1 deň a aj 3 dni ste pripravený na pravý detox a očistu vášho tela. Mám vyskúšaný ten príjemnejší  spôsob a to : 21 dňový DETOX –  14 dní čisto na ovocných a zeleninových šťávách a následne 7 dní čisto na raw strave (surové tepelne nespracované iba ovocie a zelenina). Počas pôstu pijeme okrem štiav aj bylinkové čaje a čistú vodu. Výborný je zelený jačmeň – vid sekcia produkty. Počas pôstu : žiaden alkohol, cigarety. Dôležité : akákoľvek tuhá strava, alkohol počas hladovania proces zastaví a vy ste ho zbytočne robili  – tak bacha. Pokiaľ sa chystáte na tento druh vašej očisty musíte si zabezpečiť domov ODŠŤAVOVAČ. Najlepšie sú šnekové, ktoré velmi šetrným spôsobom odštavia zeleninu bylinky či ovocie. Ale pokiaľ máte už odstredivý odšťavovač je to tiež ok. Štavu z odstredivého odštavovača treba rýchlejšie piť lebo stráca potrebné vitamíny. Viac infa k odšťavovačom v sekcii produkty. Pozor : konzervovaná šťava (džúsy) nemá nič spoločné s odšťavenou šťavou. Odštavená šťava z odšťavovača pokiaľ ju dáte hneď do sklenej flaše a chladničky vydrží max 3 dni – potom ju radšej vylejte. Toto je hlavný rozdiel medzi konzervovanými šťávami kde spotreba je niekedy aj 3 mesiace. Kombinovať môžete čokoľvek fantázii sa medze nekladú. Najlepšie je však kobinovať a piť zvlášť zeleninové šťavy a zvlášť ovocné. Poznámka : šťavy pite v kobinácii tak, že počas dňa pijete aj vodu a bylinkové čaje tzn šťava cca tak 1,5-2 litra za deň. Pozor pri repe – čistá štava z repy tak tú pite max 2,5-3 dc denne radšej si ju skobinujte s mrkvou jablkom a pod. Extrakt z repy je veľmi silný a pri veľkom množstve naraz by vám to mohlo spôsobiť problém.

Ako to prebieha :

1. deň bude asi najťažší ( viď ako ten keď robíte 24 hodinový pôst ). Preto je dobré keď vás niekto v tom podporuje alebo pridá sa k vám. Je to veľmi dobrá psychologická pomoc.

2.- 4. deň bude zlomový pre vás. Moja manželka po 2,5 dni pitia štiav už nevydržala a povedala dosť prišlo jej zo štiav veľmi zle. Aj to sa môže stať, ale nech vás to neodrádza choďte za svojim cieľom a to je chcieť sa vyzdravieť. Ja som počas týchto dní stále chodil pravidelne na potrebu a vyprázdňoval som sa normálne ako keby som jedával. Samozrejme proces sa môže u niekoho aj zastaviť vtedy je dobré pomáhať si klystírmi. Stále budete pociťovať únavu malátnosť (u každého to bude individuálne). Ja som už vtedy a aj počas ďalších dní dostával príval energie. Spával som menej a mal som obrovskú výdrž a neskutočnú energiu. Mal som pocit obuť si tenisky a utekať ako Forest kamkoľvek. Je preto dobré pridať aj nejaký pohyb prechádzky a pod.

Po 6. dni možno už vôbec nebudete pociťovať hlad. Na tele sa vám môžu objavovať aj prvé vyrážky – telo sa totiž čistí aj cez kožu. Ak sa pozriete na váš jazyk bude na ňom biely povlak čiže aj cez jazyk sa budete čistiť, čím viac bude biely tým viac nánosu v tele máte. Čistite si ho preto pravidelne kefkou . Tak isto zuby sa vám budú zdať, že sú stále akoby neumyté a budete mať potrebu si ich neustále čistiť lebo na nich budete mať tiež povlak. Môže sa stať, že sa vám aj zhorší zrak aj mne sa to stalo ale po celkovom pôste sa mi naopak zlepšil a používam okuliare na čítanie s menšími dioptriami. Toto všetko je v pohode.

Ak ste sa dostali na 8.-10 deň môžete si gratulovať a ste úžasní. Budete sa tešiť už na pevnú stravu lebo vám bude chýbať pocit z kúsania. Pravidelne oddychujte a regenerujte, kľudne si dávajte masáže. Vaše telo pracuje vyplavuje stále nečistoty z vášho tela. Váš úbytok na váhe môže byt cca 4 kilá a viac.

Pokiaľ ste to dotiahli na 14. deň a ak sa cítite skvele pokračujte kľudne aj na 21. deň na šťavách – vaše telo sa začne zbavovať tých väčších zdravotných problémov ktoré máte – zápaly a podobne.

Pevná strava : prechod na pevnú stravu po 14. dňoch voľte opatrne. Stále pite šťavy a pridávajte ovocie (ja som ho jedával doobeda) a poobede skôr šaláty tj. zeleninu. Pozor všetko tepelne neupravené čiže raw. Nekombinujte zbytočne zeleninu s ovocím, ovocie bude kvasiť a nie je to dobré. Najlepšie je jesť ovocie 1. deň a zeleninu na 2. deň. Po 7. dňoch čisto raw stravy môžete postupne prechádzať na tepelne upravenú stravu. Dusenú zeleninu a podobne. Určite neurobte to, že si dáte mäso, chlieb, vajíčka, jogurty a podobne. Nechajte tomu čas. Zbytočne si nezahlieňte telo. A tento druh stravy si pridávajte do vášho jedálnička len pozvolna. Ja volím namiesto mäsa tempeh a iné vegánske výrobky-vid naše recepty.

Dobrá správa : vaše telo je nové budete sa cítiť neskutočne. Ten pocit, že ste to dokázali bude neuveriteľný. Vaša myseľ bude iná . Vaša nálada bude iná, budete doslova žiariť. Ľudia vám budú závidieť a obdivovať vás, že ste to dokázali. Vaša váha bude 7-9 kíl dole takže si pripravte nový šatník. Nebojte sa po pár dňoch váhu cca 3-4 kilá naberiete späť. Takýto detox je dobré robiť na jar a na jeseň.

 

INÝ DETOX – LIEČEBNÉ HLADOVANIE NA VODE

Omnoho ťažší a náročnejší na psychiku je detox čisto na vode. Rozdiel oproti 21-dňovému detoxu na šťávách nie je len, že nepijete šťavy ale celkovo sa prejavuje omnoho intenzívnejšie, silnejšie a rýchlejšie. Pripravte sa na to, že budete viac nervoznejší a telo bude reagovať hneď. Chudnete zhruba každý deň 1 kg. Máte stále pocit chladu a malátnosť je vačšia ako inokedy. Kríza sa prejaví u vás zhruba na 6. deň tzv acidotická kríza. Bolesti hlavy, brucha ako pred hnačkou, závrate napínanie na zvracanie a pod. Toto bol môj vrchol a strop, ďalej som sa už nedostal. Nebol som totiž chorý a nemal som ani potrebu si niečo viac dokazovať. Pokiaľ máte v tele zápaly, rakovinu treba však pokračovat až do 21. dňa a niekedy aj viac. Mne sa proces čistenia tela zastavil tak, že ma extrémne svrbela jedna ruka – odpad sa v nej zastavil, ktorý mal ísť von ale ja som ho prerušením hladovky zastavil. To svrbenie bolo neznesiteľné. Vždy kde som sa poškriabal prišli do 30 sekúnd pocity akoby ste sa rezali žiletkami. Neskôr som preto pôst zopakoval telo sa vyčistilo a problémy so svrbením prestali. V každom prípade tie benefity sú obrovské a budeme si o nich písať. Skúšal som to neskôr viackrát, že dám viac ako 6 dní ale kríza sa prejavovala tak silno, že som to proste nedal. Ale mne to nevadilo, nebol som vážne chorý.

Dôležité : nábeh na pevnú stravu musí byť omnoho opatrnejší. Naozaj si možete ublížiť. Preto doporučujem na začiatok šťavy, bylinkové čaje, varenú zeleninu, ktorú si urobte na pare.

Samozrejme, že je množstvo rôznych druhov liečebného hladovania ako na urine, suché, kaskádové a podobne. Výborná knižka na túto temu je od autorky MUDr. Vilmy Partykovej – Hladovění pro zdraví (mimochodom už 7 vydanie čo svedčí o záujme ľudí praktizovať takouto formou svoje ozdravenie. Táto doktorka vydala aj ďalšie knihy o liečebnom hladovaní.

Ak ste nevyliečiteľne chorý liečebné hladovanie je vaša jediná cesta k vášmu zdraviu.

Go top